Türkiye’de haberciliğin sefaleti…

Bugüne kadar bir kısmını değişik bağlamlarda yazdım ve bu başlık altında daha yazacağım çok şey var, ne yazık ki buna sefalet dışında bir ifade yakıştıramıyorum. Gezi olayları başladıktan sonra sosyal medyada sansür konusu daha da fazla gündem olmaya başladı. Ben de naçizane bu “sansür” olayının neden/nasıl gerçekleştiğini öğrenmek için birkaç girişimde bulundum Lakin ne zamanım ne de kaynaklarım bu bilgiyi temin etmek için yeterli olmadı. Bu iş için profesyonellerden bir şeyler gelir diye beklerken son iki günde iki ayrı haber yayımlandı. Biri anaakım Radikal’de Ezgi Başaran, diğeri alternatif BirGün’de Onur Erem imzalı haberler.

ezgi-facebookLakin ikisinde de haberin birincil kaynağıyla (facebook yönetimi) ilişki kurulmamış ve haber metni, sayfası kapatılanların ve diğerlerinin varsayım ve iddialarıyla gazetecinin görme biçimi  üzerine temellendirilmişti. Facebook’un kar amaçlı ve devletlerle, hükümetlerle, istihbarat birimleriyle ilişki halinde dev bir ticari kuruluş olduğunu biliyoruz. Ama bu ilişkinin niteliğini, son sansür olaylarındaki girişimlerini bilmeksizin (en azından facebook yetkililerine doğrudan hiçbirşey sormaksızın) bu türden haberler yapılabilir mi?

15.08.2013-birgun_detay

Haber, haber kaynağıyla bağlantılı ve meşruiyetini kaynağın birincil ve güvenilir olmasından alan bir pratik değil mi? “Ama facebook da güvenilir değil ki” demeyin, Başbakan da “güvenilir” değil ama, bir Hükümet düzenlemesi konusunda haberciler ona doğrudan soru sormaksızın haber yapamazlar. Bu bahiste de haberin merkezinde facebook’la ilgili iddialar var ve bu  kuruluşun yetkililerine soru yöneltmeden hakiki bir haber yapılabilir mi? Hadi anaakımı anladık, hakikatle uğraşmıyor, gerçek umurunda değil, ama kendisine alternatif diyenlerdeki bu özensizliği ne yapacağız?.. Bu soruları sormaya ve güzel bir yanıt aramaya devam edeceğiz…

Reklamlar

Türkiye’de haberciliğin sefaleti…” üzerine 2 yorum

  1. Katılıyorum sana Gülseren, İnşaat işçilerinin derneğinde işçilerin ücretlerini ödemeyen inşaat firması sahibi Hasan Ekşi’yi protesto eylemimizi haber yapan ve eylemi gözlemleyen Elif İnce Hasan Ekşiyi bizzat telefonla arayarak iddiaları sormuş, Hasan Ekşi de yanıtlamıştı. Çok takdir etmiştim kendisini.

    1. verdiğin örnekte muhabir basit ve çok önemli bir kurala uymuş, doğru yapmış. ezgi başaran ayrı bir olay ama birgün muhabirlerinin facebook’a ulaşmaları belki fiziken zordur da sayfası kapatılanlara ulaşmak o kadar zor değil, hatta hiç değil. bdp’yi arasa ya da ötekilerin postasını yapanlara sorsa yine de haber habere daha çok benzeyebilirdi. ama buna da zahmet etmemişler. burada niyet okumuyorum, yetersizliği olduğu gibi saptamaya çalışıyorum sadece. yetersizliği görmeliyiz ki çözüm üretelim değil mi ama?

bir yorum yap

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s